A csapat, mely három éve követi a teknősöket, azt is kiderítette, hogy a kritikusan veszélyeztetett állatok ezen tölcsértorkolatokban fészkelnek. A korábban ismeretlen tengeriteknős-élőhely felfedezését a Biology Letters folyóiratban írták le.
Az eredmények megmagyarázhatják, a faj miért volt olyan sokáig észrevétlen a régióban. A mangroveerdők, melyek egyedülálló part menti fákból és cserjékből álló élőhelyet nyújtanak, szintén veszélyeztetettek. Fontos szaporodó és fészkelő helyet jelenthetnek a faj számára, melyről eddig azt hitték, a korallzátonyoktól függ.
Az Alexander Gaos vezette kutatás során négy országban - El Salvador, Honduras, Nicaragua és Ecuador – követték a teknősöket műholdas eszközökkel, amelyeket a hátukra erősítettek. A nyomkövetők felfedték, hogy a kifejlett közönséges cserepesteknősök a Csendes-óceán keleti részén a part közeli mangrove tölcsértorkolatokban élnek.
„Több mint öt évtizede úgy hiszik, a közönséges cserepesteknősök eltűntek a Csendes-óceán keleti részéből. Több száz tengeriteknős-projekt és a kutatók erőfeszítései ellenére, senki sem figyelte meg őket ebben a térségben. Eredményeink segíthetnek a magyarázatban. Ugyanis igen nehéz kiszúrni az állatokat a mangrove tölcsértorkolatokban.”
Gaos elmondta, az állatok egész életüket ezeken a „rejtélyes élőhelyeken” tölthetik. A kutatók a helyi halászokkal és még az illegális tojásgyűjtőkkel is együttműködtek, hogy megtalálják az állatokat és felcímkézzék őket. Abban reménykednek, hogy eredményeik az élőhelyről információkat nyújtanak a természetvédelmi erőfeszítések számára.
Az még nem egyértelmű, a teknősök miért „keresnek menedéket” a mangrovékban. A kutatók úgy hiszik, ez újfajta adaptáció lehet, melyet a sokkal tipikusabb élőhelyeik, a korallzátonyok régióban megfigyelt hiánya váltott ki. Gaos szerint most már van némi támpontjuk, hol keressék az állatokat, ami segítheti a faj közvetlen kutatását és védelmét, melytől túlélésük is függhet.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése