Tizenöt millió éves csillagok csoportja ragyog azon az új csillaghalmaz-fotón, melyet egy chilei teleszkóppal készítettek szakemberek.
Az Európai Déli Obszervatórium (ESO) új NTT teleszkópja lenyűgöző fotót készített az NGC 2100 nyílt csillaghalmazról. Ez a színpompás csoport mintegy 15 millió éves, és a Nagy Magellán-felhőben található. A halmazt a közeli Tarantula-csillagköd izzó gáza veszi körbe.
A megfigyelők gyakran elsiklanak az NGC 2100 felett, mivel a halmaz igen közel helyezkedik el a lenyűgöző Tarantula-csillagködhöz, és az RMC 136 szuper csillaghalmazhoz. A Tarantula-nebula izzó gáza még ezen a felvételen is megpróbálja elrabolni a rivaldafényt a halmaztól. A világos színek ugyanis a csillagköd külső régióit jelzik.
(Fotó: ESO)
Az új fotó számos különböző színszűrőn keresztül készült a chilei La Silla Obszervatórium teleszkópjával (New Technology Telescope). A csillagok természetes színükkel látszanak, míg az izzó, ionizált hidrogénből (vörösen látszik) és oxigénből (kéken látszik) áradó fény átfedi egymást.
A halmaz középpontját hatalmas, fényesen ragyogó csillagok uralják, míg könnyebb társaik a külső régiókban helyezkednek el. Az NGC 2100-hoz hasonló nyílt halmazok csillagairól úgy hiszik, nagyjából ugyanakkor keletkeztek, egyetlen nagy gáz- és porfelhőből.
(Fotó: ESO)
Az NGC 2100 nyílt csillaghalmaz, ami azt jelenti, csillagait relatíve lazán fogja össze a gravitáció. Ezek a halmazok általában több tíz vagy százmillió évig maradnak fenn, végül pedig más égitestekkel történő gravitációs interakciók során szétoszlanak.
A fotó adatait az ESO archívumából a Rejtett Kincsek asztrofotográfiai verseny során választotta ki egy versenyző.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése