2014. november 2., vasárnap

Az Amerikai Nemzetbiztonsági Hivatal (NSA) volt vezetője tőzsdeügyleteihez használta fel szolgálati beosztását


Nemrég publikált dokumentumok azt bizonyítják, hogy az NSA vezetői posztját áprilisban elhagyó Keith Alexander saját pénzeszközeit a gazdaság olyan "homályos" ágaiba fektette be, amiktől a professzionális tőzsdézők többsége igyekszik magát minél távolabb tartani - írja a Foreign Policy.

A szóban forgó dokumentumokat Jason Leopold oknyomozó újságírónak hivatalos úton sikerült megszereznie. A ViceNews kiadványában hozta nyilvánosságra azokat.

A dokumentumokból gyakorlatilag kiderül. hogy annak a szervezetnek vezetője, amelyik sok éven át totális elektronikus megfigyelést végzett úgy az USA-ban, mint világszerte, név szerint Keith Alexander, saját pénzeszközeit olyan cégekbe fektette, amelyek a "technológiai kémkedés élvonalába tartoztak": olyanokba, mint a Pericom Semiconduktor, RF Mikro  Devices, Synchronoss Technologies - írja Vice News.

A Foreign Policy szemleírói figyelmét különösen az keltette fel, hogy Keith Alexander 2008-ban eladta egy kálium műtrágyagyártó nagy kanadai cég részvényeit. A kiadvány megjegyzi, hogy "a kálium műtrágya piacát jelentős mértékben Oroszország és Beloruszia uralja, a legnagyobb vásárló pedig Kína. Ez egy "zárt" piac, az itt történtek zöme a kulisszák mögött zajlik".

Ugyanakkor eladta a hatalmas kínai állami cégcsoport, az Aluminium Corp. of China Ltd. részvényeit. A cég a világ második legnagyobb alumínium termelője. Nagy botrány volt ezzel kapcsolatban: ismertté vált, hogy ez a Chinalco néven ismert cég a kínai hadseregnek dolgozó hekkerektől "bennfentes" értesüléseket kapott amerikai konkurenseiről. Ezt a hekkercsoportot már több éve figyelték az NSA szakértői.

Szigorúan véve az NSA volt vezetője ellen senki nem emelhet vádat, hogy megsértette az USA törvényeit, jegyzi meg a Foreign Policy. Azonban maga az a tény, hogy egy ember, aki hivatalból hozzáférhet a legkülönbözőbb titkos információkhoz - többek közt kereskedelmi, üzleti, politikai, személyi titkokhoz is - s közben tőzsdézik, minimum felvet néhány "kényes" kérdést.


Keith Alexander 2005. áprilisától az idei év áprilisáig igazgatta az NSA-t. Az, hogy menesztették az ügynökség éléről és felmentették az USA Kibernetikai Parancsnoksága irányítói posztjából, azzal a botránnyal függ össze, amit az amerikai titkosszolgálat volt munkatársa, Edward Snowden robbantott ki. Beosztását négycsillagos tábornokként hagyta ott.Távozása után saját céget alapított IronNet Cybersecurity Inc. néven. Bankoknak és vállalkozásoknak segít megvédeni információs rendszerüket  az illetéktelen behatolásoktól. (Néhány érdekes kérdést a volt NSA vezér cégalapítása, annak tevékenysége is felvet. Pl. ügyfeleinek segít e kivédeni az NSA illetéktelen behatolásait? Ha igen, akkor Amerika vélt biztonsági érdekei ellen dolgozik, nagyobb kárt okozva, mint Snowden. Snowden csak tényeket közöl, Alexander meg eszközt ad a védekezéshez. Ha meg nem, akkor kókler, átveri ügyfeleit...a ford.) Jason Leopold szerint havi egymillió USD-t keres Alaxender.

(Sokadszor bizonyosodik be, hogy az ú.n. "nyudati demokratikus értékek" csupán hangzatos lózungok. Elvek nincsenek, csak érdekek...Az én gyilkosom hős, a tied terrorista... Ha az én emberem visszaél beosztásával, akkor csak ügyes üzletember, ha a tiéd csinálja ugyanezt, akkor korrupt csaló...Mellesleg ez is, az is gazember...a ford.)

forrás: Foreign Policy, Vice News,Motherboard (USA) - www.foreignpolicy.com

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése